Drobné památky libereckého kraje

ZPRÁVY

Souhrn zpráv

  • Liberec / Vesec - ve středu 17.12.2008 byla slavnostně posvěcena opravená kaple nejsv. Trojice, o jejíž rekonstrukci jsem informoval již dříve.
  • Chrastava - dne 13.12.2008 byla na budově spořitelny odhalena pamětní deska Rudolfa Fukse, účastníka třetího odboje, kterého v roce 1952 ve věku 21 let popravili komunisté. Městské zastupitelstvo v Chrastavě letos opakovaně zamítlo zřídit tuto pamětní desku. Teprve poté, co ministryně národní obrany Vlasta Parkanová udělila R. Fuksovi 11.11.2008 vyznamenání "Zlatá lípa" in memoriam za jeho podíl v boji za demokracii v době nesvobody, byla pamětní deska zhotovena a odhalena z iniciativy pozůstalých a dalších občanů.
  • Kohoutovice - nedaleko obce (OÚ Bílá), při staré cestě do Hodkovic n.M. byl místními obyvateli opraven "Francouzký kříž". Nachýlený solk kříže stál v polích, hlavice a ulomený litinový kříž byl uschován v nedalekém statku. Letos v srpnu se místním podařilo kříž svařit, a po ukotvení do hlavice opět osadit na narovnaný sokl. Dle pověsti jsou pod křížem pochováni tři francouzští vojáci, padlí zřejmě za napoleonských válek, kolem roku 1813.
 
© MICHAL VRBATA ----- VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ----- http://drpalik.mistecko.cz