Drobné památky libereckého kraje

Konalo se...

Do Pertoltic

Putování po Pertolticích


V sobotu 29.listopadu se konal výlet spolku Patron do Pertoltic a to pod názvem "Ochutnávka čokolády z panského stolu".
 Akci zajistila místní kronikářka a nová členka spolku paní Marie Srpová.
 

Nejprve nás čekalo příjemné posezení na zdejším obecním úřadě, kde nám paní Srpová vyprávěla o historii obce, o různých zajímavostech a samozřejmě o drobných památkách. Vše bylo doplněno ochutnávkou horké a studené čokolády. Nahlédli jsme také do místního muzea, s expozicí vesměs poválečné historie obce, historie místní školy a školky (dnes již v obci nejsou), ochotníků atd.

Potom nás paní kronikářka vybavila vlastoručně zpracovanou mapkou a naše jedenáctičlenná skupina se vydala do terénu. Nejprve jsem odběhl kousek od zdejšího hostince po silnici k Dolním Pertolticím, kde je zásluhou paní Srpové opravená výklenková kaplička.

Bohužel velkým problémem nejen Pertoltic, ale vlastně celého frýdlantska, je vandalismus. Opravená památka se prakticky vzápětí stala obětí zdejších výrostků, kteří se vyřádili na její střeše.
Další památkou na naší cestě byl kříž u č.p.183, v údolíčku při cestě do Horních Pertoltic. Kříž byl také opraven.


Nedaleko nad ním, u stejné cesty, vedle můstku přes potok stojí dřevěný kříž věnovaný Vlastimilu Plesarovi, který tu zemřel 6.7.2005.


Na rozcestí v Horních Pertolticích se podařilo paní Srpové a spol. doslova vyhrabat ze země žulový sokl kříže i samotný kovový kříž. Památka je nyní "složena" na rozcestí a podle paní kronikářky se jeho opravy chce chopit paní žijící v Německu, která byla se svou rodinou po válce z obce vyhnána.

Vzhledem k časovému vytížení jsem se musel od tohoto kříže vrátit zpět k hostinci cestou jižně nad ůdolíčkem, kterým jsme stoupali do horní části obce. Při této cestě je rozvalený kříž, sokl má zlomený, s nápisem J.J. / 1816.


 V obci a okolí je ještě řada dalších památek. Bohužel o naprosté většině z nich není znám důvod zřízení, ani jména zřizovatelů. Pouze o tzv. Zemanském kříži v lese severně za obcí je známý příběh. O soše sv. Jana Nepomuckého severně za kostelem se zase říká, že je to pámátka z doby, kdy tudy šla švédská vojska a říká se mu "Bílý Jan".
 Určitě se do této oblasti v příštím roce vrátím. Pokud se sem také vydáte, vemte si sebou kola. Pro ně je tato krajina jako dělaná.


 

 
© MICHAL VRBATA ----- VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ----- http://drpalik.mistecko.cz