Drobné památky libereckého kraje

Příběhy drobných památek

Železniční neštěstí u Rynoltic

Železniční neštěstí u Rynoltic
 
 Křížany / Rynoltice – trať číslo 086 je krásná, hned za Libercem se ponoří do ještědských lesů, tu a tam se ztratí v některém z pěti tunelů, nad hluboká údolí se klene několika viadukty. Dá se říci – horská trať. Téměř jako jizerskohorská „zubačka“. A také se zde událo podobné neštěstí krátce po válce, na Štědrý den 1945.
 Ve stanici Křížany byl tehdy čilý provoz. I přes noc se zde přestavovaly vlaky s transporty osvobozených vězňů z koncentračních táborů a nucených prací, vlaky přemisťujících se vojsk a různých materiálů. Byl Štědrý den 1945, krátce po půlnoci. Ve stanici byly posunovány vagóny transportu osvobozených sovětských zajatců, směřujících do vlasti.
 Při posunu ale osm vagónů ujelo směrem na Jablonné v Podještědí. Obsazen byl první vagón a ve druhém se nacházela matka s kojencem. Souprava rychle nabírala na rychlosti, vřítila se do tehdejší stanice Schönbach (dnes pouze zastávka Zdislava) a pokračovala dále. Trať dále významně klesá v mnoha obloucích k Rynolticím. Souprava již dosahovala rychlosti okolo sta kilometrů v hodině a i když projela soustavou zatáček mezi Zdislavou a Rynolticemi, krátce před blížící se stanicí na ni čekala past - prudká levotočivá zatáčka. A ta se stala cestujícím v utržené soupravě osudnou. V jednu hodinu a pětadvacet minut vagóny z trati vylétly. Při nehodě zahynuly na místě tři ženy, jedna potom při převozu do nemocnice, řada dalších měla různá zranění. Matka cestující ve druhém voze krátce před nehodou své dítě zabalené do polštářů vyhodila z vlaku. Sama nehodu přežila s lehkými zraněními a dítě bylo také nalezeno v pořádku. Tak začal Štědrý den roku 1945.
 Oběti železničního neštěstí byly po té pochovány do společného hrobu na rynoltickém hřbitově. Bohužel, jejich oběti zneužila bolševická propaganda a z nešťastnic udělala „sovětské hrdiny“, devátého května se povinně nosili na jejich hrob věnce. A po roce 1989, když tato „povinnost“ ustala, byl pomník s rudou hvězdou, ale také deska se jmény obětí nehody zničeny.
 Dnes tak na rynoltickém hřbitově najdeme pouze zanedbaný, zarostlý hrob.
 
S použitím článku Květy Vlčkové v týdeníku „Železničář“ připravil Michal Vrbata.
 
© MICHAL VRBATA ----- VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ----- http://drpalik.mistecko.cz