Drobné památky libereckého kraje

Příběhy drobných památek

Vražda M.A. Klingerové

  Klinger Marie Anna
Rychnov u Jbc -Příběh loupežné vraždy na okraji Blanského lesa u Rychnova popisuje rychnovská farní kronika z níž doplňuji:
"Dne 23. března 1805 šla Marie Anna Klingerová, bytem na Zálesí č.p.265,z Rychnova domů s vypůjčenými penězi (50 zl.) od svého strýce, kováře Franze Ebela. Syn kovářův, Anton Ebel (17 let) vyzvěděl, snad tajně, že Marie půjde večer s penězi domů, dohnal ji nad máchadlem (křižovatka ulic Husovy a Luční) a po krátké chvíli nebohou, na místě označeném dnes křížem, čtyřmi ranami do hlavy těžce zranil a okradl. Stalo se okolo 19.hodiny.
 Teprve ve 3.hodiny ráno nalezl a dopravil chroptící ženu domů, kde později zemřela, Ferdinand Hübner z Košov.
 Vrah Anton Ebel se ještě zůčastnil 9.dubna pohřbu Marie, z něho však utekl do Jablonce, odkud ho přivedl zpět rychnovský rychtář s pomocníky a druhý den byl odeslán do Turnova a pozítří do žaláře ve Svijanech. Po několika dnech byl potom odveden ke kriminálnímu soudu v Mladé Boleslavi.
 Na místě loupežné vraždy Marie Anny Klingerové byl postaven kříž na náklady jejího manžela Franze Klingera, mistra krejčovského v Rychnově a jejích rodičů Kaspara a Gertrudy Schefflů, obchodníků s přízí v Rychnově. Kříž vysvětil 21.září 1806 farář Josef Blasius Stowasser."
 Kříž , opravený na počátku devadesátých let 20. století dnes stojí na opačné straně silnice, protože v osmdesátých letech byl rozvalen při budování veřejného osvětlení.                                                            Michal Vrbata

 

 
© MICHAL VRBATA ----- VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ----- http://drpalik.mistecko.cz