Drobné památky libereckého kraje

Příběhy drobných památek

Vodící sloupek

Vodící sloupek (sněžník, závějník)
 
 Dalešice, Kokonín - když v roce 1803 koupil maloskalské panství „punčochář“ Fr. Zacharias Römisch, nikdo tehdy netušil, jak výrazně se nový pán zapíše do místní historie.
 Jistě, dnes nejznámějším jeho dílem je romantický Pantheon na místě skalního hradu Vranova. Ale zdaleka to není vše. Zacharias, později uvedený do šlechtického stavu jako baron, byl pokrokový muž. Na Malé Skále postavil a v roce 1817 otevřel školu, první, která tu kdy byla postavena, dal po okolí vysazovat ovocné sady, což byla tehdy velká novota, stavěl nové a upravoval staré cesty, osazoval je rozcestníky. A právě o jedné dopravní památce z dob Römischových se zde zmíním.
 Jednou z nejdůležitějších cest v okolí, byla cesta z Malé Skály přes Sněhov, Dalešice a Kokonín do Jablonce a dále – na maloskalsku zvaná jako „Německá cesta“. Nejen, že tuto a jiné osadil na křižovatkách rozcestníky, známý je ten na Filkách nad Mukařovem (totožný stával do rozšíření silnice na Frýdštejně, na křižovatce cest do Bezděčína, Malé Skály a Jenišovic), ostatní, které dodnes stojí po okolí jsou ze žuly (Sněhov, Dalešice, Maršovice, v Kokoníně byl pozůstatek jednoho odstraněn v roce 2007 při výstavbě kruhové křižovatky), ale některá místa nechal osadit „vodícími sloupky“, které pomáhaly poutníkům v zimním období, kdy bývala cesta zasypána sněhem ve vysokých závějích. Jednalo se vlastně o předchůdce tyčového značení, jaké známe z dnešní doby.
 Zvláště pod Dalešickým vrchem bývalo, a pokud se povede zima, tak stále bývá navátého sněhu na silnici dost. Postupem času ztratily tyto pískovcové sloupky význam a mizely. Do 21. století se dochoval pouze jediný, stojící na horním okraji lesa v Dalešické ulici v Kokoníně. Bohužel již není. Na jaře – pravděpodobně v druhé polovině dubna 2008 - jej kdosi (prostě zloděj) odlomil a odvezl. Tak jsme všichni přišli o zajímavou památku z kategorie „dopravní značení“.
                                                                                                                         Michal Vrbata
 
© MICHAL VRBATA ----- VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA ----- http://drpalik.mistecko.cz